Czemu niemowlęta miewają zaparcia?
Zatwardzenie u niemowląt może być spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Jednak najczęstszymi przyczynami zaparć u niemowląt są:
- karmienie mlekiem modyfikowanym
- źle zbilansowana dieta
- nieprawidłowo rozszerzona dieta
- alergia pokarmowa
Zaparcia rzadko występują u dzieci karmionych piersią, za to dość często u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Zazwyczaj pierwsze problemy z jelitami pojawiają się u maluchów karmionych mlekiem matki dopiero w momencie rozszerzania diety.
Objawy zaparć u niemowlaka
Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie, czy niemowlę ma zaparcia jest obserwacja częstotliwości wypróżnienia i konsystencji stolca. Maluch do 6. miesiąca życia cierpi na zaparcia, jeśli wypróżnia się rzadziej niż raz na dwie doby, a kał jest zbity i suchy, wywołuje ból. Oczywiście maluch nie powie nam, że go boli – będzie płakać i krzyczeć, a to powinno zwiększyć naszą czujność.
O zaparciu u starszego dziecka (6 mcy-1 rok) możemy mówić, gdy wypróżnia się nie częściej niż 2 razy w ciągu tygodnia. Objawami towarzyszącymi zatwardzeniu u niemowlaka są:
- brak apetytu
- wydęty, twardy brzuszek (zwłaszcza u dzieci do 6. miesiąca życia)
- wydłużony czas wypróżnienia lub unikanie defekacji
- płacz i złe samopoczucie
- brak przyrostu wagi
- spowolnienie wzrostu
Czy zaparcia u niemowląt są groźne?
Gdy zauważysz, że niemowlę rzadziej się wypróżnia, oddaje twarde stolce lub układa się w nienaturalnej pozycji podczas defekacji, pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem pediatrą. Zaparcia u niemowląt mogą mieć różne podłoże, dlatego najlepiej zdiagnozować je u specjalisty.
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy zaparcia u niemowląt są groźne. Jeśli szybko zauważysz problem i zaczniesz działać, zatwardzenie u niemowlaka nie musi być niebezpieczne (chyba, że wynika z poważniejszych problemów zdrowotnych, co może stwierdzić tylko lekarz po dokładnej diagnostyce).
Jak radzić sobie z zaparciami u niemowląt?
Jeśli zaparcie pojawiło się u niemowlęcia karmionego piersią, można zwiększyć ilość błonnika we własnej diecie. W przypadku malucha karmionego mlekiem modyfikowanym, można spróbować zmienić produkt, jednak zazwyczaj mają one podobny skład. Starszym niemowlakom warto podawać do picia większą ilość wody.
Na zaparcia u niemowląt można zastosować wyrób medyczny Xenna Balance Junior z makrogolem 3350. Preparat w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie zmiękcza stolec, co ułatwia wypróżnianie. Mogą go przyjmować dzieci od 6. miesiąca życia.
Zatwardzenie u niemowlaka po rozszerzeniu diety
Zatwardzenie u niemowlaka po rozszerzeniu diety jest dość częstą dolegliwością. Warto wówczas zrezygnować z niektórych owoców, takich jak banany, jabłka czy borówki, a także z produktów ciężkostrawnych, takich jak ryż (produkty na bazie ryżu warto zamienić na kukurydziane). Dieta dziecka, które cierpi na zaparcia powinna być bogata w błonnik i naturalne probiotyki. Należy też podawać odpowiednią ilość płynów, by nie dopuścić do odwodnienia.