Zaparcia są jedną z najczęstszych dolegliwości przewodu pokarmowego u dzieci. Dotyczą zwłaszcza dzieci w okresie przechodzenia z pieluszki na nocnik. Zaparcia u dzieci mogą być spowodowane:
– zmianą rytmu dnia (np. pójście do przedszkola)
– zmianą diety (przejście z mleka na stałe pokarmy)
– unikaniem wypróżniania (zaparcia nawykowe)
Powodem zatwardzenia u dziecka mogą być również działania niepożądane przyjmowanych leków lub choroby, czy przewlekłe przebywanie w pozycji leżącej. Zaparć u dziecka nie należy bagatelizować, gdyż mogą one przejść w formę przewlekłą.
Zatwardzenie u dziecka – Co powinno nas zaniepokoić?
Jeżeli dziecko unika wypróżniania, jego zachowanie wskazuje na utrudnione, czasem bolesne oddawanie stolca. Jeżeli stolec jest twardy, zbity i oddawany rzadziej niż co trzy dni można podejrzewać zaparcie u dziecka.
Czasem dzieci, czując parcie, przybierają tak zwaną postawę retencyjną – przerywają zabawę, krzyżują nogi, zaciskają pośladki. Po ustaniu poczucia parcia dziecko wraca do zabawy.
Jak pomóc dziecku zrobić kupkę?
Rodzice nie powinni ignorować tego sygnału, bo wstrzymywanie parcia może prowadzić do zaparć nawykowych. Kiedy dziecko ma potrzebę wypróżnienia, warto zachęcić je do posiedzenia na nocniku i próby oddania stolca. Można w tym czasie poczytać z dzieckiem książeczkę lub dać mu do zabawy zabawkę.
Niektóre dzieci szukają odosobnienia, na przykład chowając się z nocnikiem za drzwiami łazienki, więc należy zaobserwować, jakie potrzeby ma nasz maluch i umożliwić mu defekację w warunkach, jakich potrzebuje. Nie należy jednak dziecka zmuszać do wypróżnień, gdyż może przynieść to skutek odwrotny od zamierzonego.