2 min czytania

wyślij na maila

Czym grozi zaparcie i jak je zwalczyć?

Choć rozmowa na temat wypróżniania się nie przystoi w towarzystwie, to jednak jest to temat ważny. Wydalanie jest naturalną czynnością tak jak oddychanie. W ten sposób z organizmu usuwane są odpady, pozostające po procesie trawienia, takie jak niestrawione resztki pokarmu, woda i bakterie, które są przyczyną brzydkiego zapachu kału.

Kiedy mówimy o zaparciach?

Naturalny rytm wypróżniania się może być inny dla każdego człowieka, dlatego o zaparciach mówimy wtedy, gdy pojawiają się następujące problemy:

– wydalanie następuje rzadziej niż 3 razy w tygodniu
– stolec oddawany jest z trudem i w sposób sprawiający ból
– stolec ma twardą konsystencję
– pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia

Zaparcia doraźne i przewlekłe

Zaparcia mogą mieć zarówno charakter sporadyczny, jak i przewlekły.

W pierwszym przypadku powodem zaparć doraźnych może być stres, zmiana sposobu odżywiania (na przykład na wakacyjnym wyjeździe) czy skutek uboczny leku. Zdarzają się też zaparcia u kobiet w ciąży.

Z kolei problemy z wydalaniem o charakterze przewlekłym często wiążą się z chorobą, zmianą trybu życia na mniej aktywny, zmianą sposobu odżywiania bądź też występują jako skutek uboczny przyjmowanych leków. W przypadku zaparć przewlekłych warto skonsultować się z lekarzem, zrobić odpowiednie badania i wdrożyć leczenie.

 

Jak postępować przy zaparciach?

W przypadku problemów z wydalaniem i zaparciami przede wszystkim warto zachować cierpliwość, gdyż efekt zastosowanej zmiany diety bądź środka przeczyszczającego przyniesie ulgę dopiero po kilku godzinach.

Warto rozpocząć od zmiany diety na taką, w której pojawia się duża ilość błonniku. Należy także zwiększyć ilość wypijanych płynów, co często pomaga rozwiązać problem bez konieczności stosowania leków. Jeżeli jednak problem nie mija, to sięgnąć trzeba po łagodny środek przeczyszczający, na przykład lek w postaci tabletek lub herbaty, taki jak Xenna. Zioła na zaparcia działają po kilku godzinach, dlatego zaleca się przyjmowanie ich wieczorem, popijając je odpowiednią ilością płynu. Pomocne będą zwłaszcza przy zaparciach sporadycznych.

 

Gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty XENNA.

Sprawdź gdzie kupić