Co to jest senes?
Senes to popularna nazwa strączyńca ostrolistnego (łac. Cassia Senna). Strączyniec to krzew pochodzący ze wschodniej części Afryki, obecnie uprawiany również w Indiach. Jego lecznicze właściwości spopularyzowali Arabowie w X-XI wieku. W Europie zaczęto go szeroko stosować w Średniowieczu.
Senes – właściwości i działanie
Surowcem leczniczym są liście senesu oraz owoce w postaci dużych strąków. Zawierają te same składniki, lecz w różnych proporcjach. Substancje zawarte w senesie to przede wszystkim:
- flawonoidy
- sennozydy (antraglikozydy)
- śluzy
Liście strączyńca mają ok. 2,5% glikozydów (sennozydów A, B, C, D), podczas gdy owoce – nawet do 4%. To właśnie ten składnik odpowiada za słynne właściwości przeczyszczające senesu. Sennozydy zwiększają ilość wody w jelitach, dzięki czemu pobudzają perystaltykę jelit i skurcze okrężnicy, przyspieszają ruch mas kałowych, skracają czas zalegania resztek w jelicie grubym, by w rezultacie ułatwić wypróżnienie.
Senes na zaparcia
Senes, dzięki swoim właściwościom przeczyszczającym, jest popularnym składnikiem leków na zaparcia oraz herbatek przeczyszczających. Jest wręcz najczęściej stosowanym ziołowym środkiem na przeczyszczenie. Senes przyjmuje się doraźnie przy problemach z wypróżnianiem.
Jak stosować senes?
Senes stosuje się przede wszystkim w postaci naparów. Herbata z senesem, jak np. Xenna Zioła (lek OTC), pomaga w komfortowy sposób usunąć zaparcie. Pobudza ruch jelit, by przesunąć zalegające złogi w jelitach. Herbatę z senesem warto zaparzyć wieczorem, aby rano udać się do toalety.
Jednak senesu nie stosuje się tylko w postaci herbat na przeczyszczenie. Wyciąg z jego owoców jest też składnikiem leków OTC, takich jak Xenna Extra Comfort. Tabletkę powlekaną najlepiej przyjąć na noc. Leki z wyciągiem z senesu na zaparcia są wygodne w stosowaniu i można je bez trudu spakować do torby podróżnej.
Senes – po jakim czasie działa?
Leki OTC, np. Xenna Extra Comfort i herbata z senesem Xenna Zioła, działają po ok. 8-12 godzinach od przyjęcia leku. Dlatego warto stosować je na noc, gdyż spodziewane działanie z dużym prawdopodobieństwem nastąpi o poranku.
Kto powinien uważać na senes?
Liście i owoce senesu posiadają monografię Farmakopei, ESCOP i WHO, co oznacza, że są dobrze przebadanym surowcem leczniczym. Jednak jak każdy lek ziołowy i senes ma swoje przeciwwskazania. Senesu nie powinny stosować:
- kobiety w ciąży
- kobiety karmiące piersią
- dzieci do 12. roku życia
- osoby cierpiące na stany zapalne, owrzodzenia i niedrożność jelit
- osoby z niewydolnością nerek
- osoby po operacji jelit