Zaparcia mogą być efektem złej diety
Wiele produktów żywnościowych może powodować trudności z wypróżnianiem. Jednak największym problemem jest przede wszystkim to, że nie pijemy wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, jemy za dużo cukru i tłustych ciężkostrawnych dań, obfitych w nabiał i czerwone mięso.
Nieregularne spożywanie posiłków również może przyczynić się do problemów z jelitami. Zaparcia mogą być wywołane także częstym powstrzymywaniem się od wypróżnienia oraz przyjmowaniem niektórych leków.
Jakie produkty powodują zaparcia?
Walczysz z zaparciami? Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest rozpoznanie produktów, których należy unikać w przypadku zatwardzenia. Z jakich przysmaków lepiej zrezygnować, gdy masz problemy z wypróżnieniem? Jakie produkty powodują zaparcia?
1. Kawa
Zastanawiasz się jak to możliwe? Czy kawa powoduje zaparcia? Przecież zdarza się, że po kawie od razu biegniemy do toalety. Otóż kawa, a konkretniej kofeina, to produkt powodujący zaparcia, gdyż przyczynia się do odwodnienia organizmu. Jeśli nie uzupełniasz płynów w ciągu dnia , mogą wystąpić bolesne zaparcia.
Dlatego jeśli nie chcesz zrezygnować z filiżanki pobudzającej kawy o poranku, pamiętaj, aby popić ją dwiema szklankami wody. Staraj się pić małą czarną, bo mleko i cukier mogą zaostrzyć problem.
2. Słodycze
Wiele słodzonych produktów, takich jak ciasta czy napoje gazowane, jest pozbawionych zawartości wody oraz błonnika. Poza tym w ich skład wchodzi dużo tłuszczów. Kiedy masz problem z zaparciami, lepiej unikaj słodkości przez jakiś czas, żeby ułatwić żołądkowi proces trawienia, a jelitom wypróżniania.
3. Banany
Czy banany powodują zaparcia? To zależy od stopnia dojrzałości owocu. Jeżeli banan jest jeszcze niedojrzały i ma zielony kolor, nie będzie się dobrze trawił. Konsekwencją spożycia takiego banana są gazy, które mogą zacząć gromadzić się w jelitach, a w rezultacie utrudnią trawienie oraz wypróżnianie. W przeciwieństwie do zielonych bananów, dojrzałe, żółte owoce są bogate w błonnik i będą pomocne w walce z zatwardzeniem.
4. Nabiał
Zarówno mleko, jak i ser to produkty powodujące zaparcia, zawierają laktozę oraz tłuszcze. Spożywanie ich w większych ilościach może powodować dyskomfort w żołądku, wywoływać gazy i powodować kłopoty z wypróżnianiem. Podobnie jajka – zjedzone w zbyt dużej ilości mogą doprowadzić do zatwardzenia.
5. Mięso
Czerwone mięso ma w sobie dużo tłuszczów, a mało błonnika. To sprawia, że strawienie go jest trudniejsze i może powodować zaparcia. Szczególnie, jeśli jesz mięso niemal codziennie. Aby uniknąć nieprzyjemnych zaparć, ogranicz jego spożycie do 1 porcji w tygodniu.
Czy niektóre warzywa powodują zatwardzenie?
Większość warzyw, szczególnie surowych, jest wręcz wskazana w przypadku zaparć. Wiele z nich zawiera błonnik rozpuszczalny, który odpowiada m.in. za rozluźnianie mas kałowych oraz przyspiesza detoksykację. Jednak są warzywa, które nasilają problem zatwardzenia.
Jakie warzywa powodują zaparcia? To przede wszystkim:
- biała cebula
- karczochy
- kukurydza
- kapusta
- brokuły (oraz inne warzywa zawierające duże ilości rafiozy – cukru, którego nasz organizm nie jest w stanie strawić)
Czego nie jeść, gdy masz zaparcie?
Najlepiej unikać produktów, w których przeważają tłuszcze, substancje odwadniające i gazotwórcze. Fast foody, tłuste mięso czy słodycze utrudnią proces trawienia oraz wypróżniania.
Co pomoże na zaparcia? Dieta bogata w błonnik, kasze, owoce i warzywa (szczególnie suszone i surowe). Należy też pić minimum 2 l wody dziennie. W trakcie zaparć warto zastosować lek OTC Xenna Extra Comfort na zaparcia doraźne oraz wyrób medyczny Xenna Balance na zaparcia przewlekłe.