Każdy organizm funkcjonuje w swoim własnym, indywidualnym tempie i rytmie. Istnieją jednak ogólnie przyjęte normy świadczące chociażby o prawidłowej częstotliwości rytmu serca, szybkości oddechu, ciśnienia krwi, a także częstotliwości wydalania, których zaburzenie może świadczyć o problemach zdrowotnych. Za zaparcie uznaje się brak defekacji powyżej 3 dni i mniej niż 2 razy w tygodniu.
Rozumiejąc powody powstawania zaparcia – przyczyny i rodzaje oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem, odzyskamy komfort życia na co dzień i dobre samopoczucie w każdej sytuacji.
Rodzaje zaparć
Zaparcia dzielone są na rodzaje w zależności od czynników, które je powodują. Najczęściej występującym rodzajem zaparć są zaparcia idiopatyczne, których powstawanie nie ma bezpośredniego związku z żadną inną chorobą lub przypadłością.
Poza zaparciami idiopatycznymi wyróżniamy zaparcia doraźne oraz zaparcia przewlekłe. Zaparciom często towarzyszy nieprzyjemne uczucie pełności, dyskomfort i ból brzucha, który może stać się wypukły i twardy. Jakie mogą być przyczyny takiego zachowania się organizmu?
Najczęstsze przyczyny zaparć u dorosłych
Co powoduje zaparcia? Przyczyny zaparć u dorosłych bywają złożone i mogą być spowodowane nie tylko nieprawidłową, ubogą w błonnik dietą opartą na wysoko przetworzonych produktach.
Nieodpowiednie nawodnienie organizmu, intensywny stres, brak regularnej aktywności fizycznej, a także stężenie hormonów również mają wpływ na perystaltykę, czyli ruchy jelit, konsystencję stolca oraz częstotliwość wypróżniania. U kobiet zaparcia mogą pojawić się także przed miesiączką.
Zaparcia przed okresem u kobiet – czy jest się czym martwić?
Pojawienie się zaparć przed miesiączką to częsty problem wielu kobiet. Jeśli pojawiają się u nich zaparcia przed okresem, przyczyny takiego stanu należy dopatrywać się w działaniu hormonów.
Powstawanie zaparć często jest związane właśnie z cyklem pracy układu hormonalnego. Stężenie hormonów w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego zmienia się, a wraz z nim praca wielu organów, w tym właśnie żołądka i jelit. Pod wpływem progesteronu procesy trawienne ulegają spowolnieniu, co wpływa na zmniejszenie częstotliwości wypróżniania się w fazie lutealnej cyklu miesięcznego kobiety, czyli właśnie tuż przed pojawieniem się krwawienia miesiączkowego.
Przed miesiączką organizm kobiety intensywne gromadzi wodę, co zwykle powoduje częstsze wypróżnianie już w trakcie krwawienia. Jeśli jednak brzuch jest nieustannie wzdęty, a trudności z wypróżnianiem nadal występują, warto pomóc organizmowi w usunięciu zaparcia.
Jak poradzić sobie z zaparciem?
Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po naturalny lek OTC na zaparcia, taki jak herbata Xenna w formie wygodnych saszetek z liśćmi senesu do zaparzenia. Liście sensu zawierają sennozydy, które pobudzają pracę jelit i pomagają pozbyć się zaparcia.
Na doraźne zaparcia, mogące pojawić się na przykład w podróży, działa też lek OTC w formie wygodnych do przyjęcia tabletek – Xenna Extra Comfort. Spodziewane działanie przeczyszczające leku OTC Xenna Extra Comfort występuje po 8-12 godzinach od przyjęcia tabletki. Senes jest wchłaniany dopiero w jelicie grubym, dzięki temu Xenna Extra Comfort nie ingeruje w górną część układu pokarmowego.