W medycynie coraz częściej uznawane jest istnienie tak zwanego mózgu brzusznego, czyli zespołu komórek nerwowych znajdujących się właśnie w jelitach. Funkcjonowanie jelit ma więc wpływ na cały układ nerwowy i inne organy ciała, w tym także mózg, a więc i naszą psychikę. Dowiedzmy się więcej na temat zależności występujących w organizmie, by lepiej radzić sobie z zaparciami i poprawić ogólną kondycję organizmu.
Czym są zaparcia?
Regularny rytm działania organizmu i pracy układu trawiennego zapewnia nam dobre samopoczucie, równowagę hormonalną i emocjonalną. Zaburzenie przebiegających w organizmie procesów powoduje pogorszenie stanu całego ciała i psychiki. Zaparciami nazywamy utrudnione lub zbyt rzadkie wypróżnianie się, powodujące długotrwały dyskomfort.
Pomimo indywidualnego trybu funkcjonowania każdego organizmu, zaparcia stwierdza się w przypadku braku defekacji powyżej 3 dni i mniej niż 2 razy w tygodniu. Skutki zaparć występujących długotrwale są widoczne i odczuwalne przez cały organizm.
W jaki sposób zaparcia wpływają na nasze zdrowie i wygląd?
Występowanie zaparć pogarsza samopoczucie i jakość życia. Zdarza się, że widoczną konsekwencją zaparć są np. problemy z cerą spowodowane zaburzeniem funkcjonowania mikroflory bakteryjnej obecnej w jelitach oraz zbyt długim kontaktem śluzówki jelita z toksynami.
Z powodu przewlekłego zatrucia organizmu poza pogorszeniem stanu cery może pojawić się również nieświeży oddech, bóle głowy i przewlekłe zmęczenie. Problem z zaparciami warto rozwiązać jak najszybciej, aby poprawić swoje samopoczucie, wygląd i ogólny stan organizmu.
Brzuch przy zaparciach
Jeśli męczą nas zaparcia, skutki ich występowania odczuwalne i widoczne są bezpośrednio w okolicy brzucha. Nawracające zaparcia wiążą się z zaburzoną perystaltyką jelit i funkcjonowaniem gospodarki wodnej organizmu. Mogą występować wzdęcia, uczucie pełności, zgaga i bóle brzucha. Jakie są sposoby na walkę z zaparciami?
Doraźnie przeciw zaparciom działają zioła, takie jak Xenna Zioła – saszetki z suszonymi liśćmi senesu do zaparzania. Xenna to naturalny lek OTC o niegwałtownym działaniu przeczyszczającym. Pobudza perystaltykę jelit dzięki zawartości sennozydów – naturalnych substancji obecnych w owocach krzewu Senna angustifoli.
Dla osób funkcjonujących w szybkim tempie dnia codziennego dobrym rozwiązaniem na zaparcia będzie Xenna Extra Comfort, lek w formie tabletek powlekanych działających dopiero w jelitach. Dzięki dyskretnej formie przyjmowania naturalny lek Xenna Extra Comfort sprawdzi się nie tylko w podróży i pracy, ale także na co dzień.
Wpływ zaparć na samopoczucie
Z uwagi na połączenia neuronowe pomiędzy mózgiem a komórkami nerwowymi znajdującymi się w jelitach występowanie zaparć nierozerwalnie wiąże się z funkcjonowaniem naszej psychiki. Stan psychiczny również nie pozostaje obojętny dla funkcjonowania jelit – jednym z często występujących typów zaparć są zaparcia psychogenne, spowodowane przez przewlekle oddziałujące na układ nerwowy i hormonalny emocje i stres.
Z uwagi na połączenie układu trawiennego z nerwowym złe samopoczucie psychiczne może być skutkiem problemów z zaparciami – zaburzenie funkcjonowania jelit powoduje nieprawidłowe wchłanianie substancji podczas procesu trawienia, co wpływa na produkcję hormonów i neuroprzekaźników, między innymi serotoniny odpowiedzialnej za dobre samopoczucie psychiczne.
Codzienna troska o zdrową dietę bogatą w błonnik poprawiający perystaltykę jelit, rezygnacja z wysokoprzetworzonego jedzenia i regularna aktywność fizyczna wpływająca na dobre samopoczucie pomogą pozytywnie wpłynąć na równowagę całego organizmu i zachodzących w nim procesów.