Jakie są rodzaje zaparć?
Wyróżniamy kilka rodzajów zaparć, jednak najczęściej występują zaparcia doraźne i zaparcia przewlekłe. Zaparcia doraźne są krótkotrwałe i mają charakter nawrotowy. Z kolei zaparcia przewlekłe utrzymują się przez okres co najmniej sześciu tygodni i mogą wymagać konsultacji lekarskiej.
Zaparcia doraźne
W przypadku, gdy zaparciom towarzyszy w miarę prawidłowe oddawanie stolca, możemy mówić o zatwardzeniu krótkotrwałym.
Objawy zaparć krótkotrwałych
Zaparcia krótkotrwałe, czyli doraźne, to takie, które nie trwają długo, jednak charakteryzują się częstymi nawrotami. Objawy zaparć doraźnych to przede wszystkim:
- brak defekacji powyżej 3 dni i mniej niż 2 razy w tygodniu
- twardy, zbity stolec
- uczucie niepełnego wypróżnienia
- brak apetytu
- wzdęcia
- nudności
- złe samopoczucie
Jak szybko zwalczyć doraźne zaparcie?
Aby uporać się z krótkotrwałym zatwardzeniem, warto wprowadzić do jadłospisu produkty o działaniu przeczyszczającym, np. buraki, suszone śliwki, dojrzałe banany, wodę z miodem na czczo, czy kisiel z siemienia lnianego. Należy też pić co najmniej 2 l wody dziennie (często zapominamy o tym, że odwodnienie również przyczynia się do powstania zaparcia). Pomóc może umiarkowana aktywność fizyczna (marsze, bieganie, chód z kijkami, jazda na rowerze, basen, tenis) i ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha (skręty i odwrócone asany w jodze, brzuszki, nożyce, skłony, pionizacja).
Zaparcia doraźne można leczyć za pomocą leków OTC o działaniu przeczyszczającym. Leki dostępne są w różnych postaciach, m.in. saszetek z senesem do zaparzania, np. Xenna Zioła, lub wygodnych tabletek powlekanych z wyciągiem z senesu, np. Xenna Extra Comfort. Pobudzają one czynność jelita grubego i zmiękczają stolec, tym samym pomagając przynieść ulgę w ciągu 8-12 godzin od zażycia leku. Najlepiej stosować je na noc.
Jak działa Xenna? Substancją czynną w leku Xenna Extra Comfort jest suchy wyciąg z owoców senesu, który zawiera glikozydy hydroksyantracenowe, inaczej zwane senozydami. Przyspieszają one pracę jelit oraz pozwalają na przesączanie wody do treści jelitowych, powodując rozluźnienie stolca.
Zaparcia przewlekłe
Przewlekłe zaparcia, w przeciwieństwie do zaparć krótkotrwałych, utrzymują się przez okres co najmniej sześciu tygodni i mogą doprowadzić do powstania hemoroidów.
Objawy zaparć długotrwałych
Zaparcia długotrwałe mogą być tymczasowe lub chroniczne. Obie formy zatwardzenia mają swoje źródło w trybie życia, jaki prowadzimy. Zaparcia przewlekłe tymczasowe pojawiają się w związku z nagłą zmianą, z kolei chroniczne najczęściej wynikają ze złej diety, braku ruchu i nieprawidłowego stylu życia.
Przewlekłe zaparcia u dorosłych objawiają się podobnie, jak zaparcia doraźne, jednak występują częściej i trwają dłużej. Kłopotom z wypróżnianiem towarzyszą bóle i uczucie ciężaru w brzuchu oraz brak apetytu.
Sposoby na zaparcia przewlekłe
Najczęstszą przyczyną zaparć przewlekłych jest siedzący tryb życia – brak ruchu w połączeniu ze źle zbilansowaną dietą to najprostsza droga do długotrwałych problemów z jelitami.
Aby przyspieszyć ich perystaltykę przeznacz minimum pół godziny dziennie na aktywność fizyczną. Jeśli tylko możesz zacznij dzień od lekkiego treningu, najlepiej na czczo. Zamiast środków transportu, wybieraj spacer, zamień windę na schody, co godzinę odchodź od biurka, aby przejść się po pomieszczeniu. Wprowadź do diety więcej błonnika, surowych warzyw i owoców, kasz oraz produktów pełnoziarnistych. Pij dużo wody (minimum 2 l płynów na dobę).
W zwalczaniu zaparć przewlekłych mogą też pomóc środki o działaniu przeczyszczającym, np. wyrób medyczny Xenna Balance z makrogolem 3350, który pomaga przywrócić prawidłową pracę jelit i pozwala na usunięcie zaparcia w komfortowy sposób.
Niezależnie od wprowadzonych zmian w stylu życia, należy zgłosić się do lekarza, by wykonać pełną diagnostykę i zdiagnozować przyczynę problemu. Być może przewlekłe zaparcie będzie wymagało specjalistycznego leczenia.