Czym są zaparcia przewlekłe?
O zaparciach przewlekłych mówimy wtedy, gdy zatwardzenie trwa sześć tygodni lub dłużej. Świadczy o nich też:
- brak defekacji powyżej 3 dni i mniej niż 2 razy w tygodniu
- ból przy wypróżnieniu
- twardy i zbity stolec
- uczucie niepełnego wypróżnienia
- brak apetytu
- ból brzucha
Jakie są przyczyny przewlekłego zaparcia?
Przyczyny zaparć przewlekłych mogą być różne. Najczęściej odpowiada za nie nieprawidłowy styl życia:
- źle zbilansowana dieta (uboga w błonnik)
- nieregularne posiłki
- picie zbyt małej ilości wody
- brak aktywności fizycznej
- stres
Długotrwałe zaparcia mogą pojawić się również w wyniku przyjmowania niektórych leków (np. na choroby przewlekłe) i schorzeń układu pokarmowego. Jeśli Twój stan zdrowia Cię niepokoi, zgłoś się do lekarza w celu wykonania badań i diagnostyki.
Jak radzić sobie z zaparciami przewlekłymi?
Skoro zaparcia przewlekłe najczęściej wynikają ze złego stylu życia, pierwszym krokiem na drodze do ich usunięcia powinna być zmiana nawyków żywieniowych. Przyjrzyj się swojej diecie i sprawdź, czy nie brakuje w niej błonnika. Znajdziesz go w produktach pełnoziarnistych, otrębach pszennych, suszonych owocach (zwłaszcza morelach i śliwkach), roślinach strączkowych, surowych warzywach, siemieniu lnianym, a także babce jajowatej i babce płesznik. Ureguluj pory posiłków i pij minimum 2 l wody dziennie.
Aktywność fizyczna ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, w tym radzenie sobie zarówno z zaparciami doraźnymi, jak i przewlekłymi. Według najnowszych zaleceń lekarzy powinniśmy ruszać się minimum 30 minut dziennie (bez przerwy). Najlepszym sposobem na zaparcia jest umiarkowany trening aerobowy:
- bieganie lub trucht
- spacery i marsze
- nordic walking
- pływanie
- jazda na rowerze
- gra w tenisa
Zacznij też praktykować jogę. Pomaga rozluźnić i rozciągnąć mięśnie. Skręty, ściśnięcia, skłony i pozycje odwrócone są szczególnie przydatne w radzeniu sobie z zaparciami. Dobrym pomysłem są też techniki relaksacyjne, w tym medytacja, trening autogenny czy relaksacja Jacobsona. Mogą pomóc zwłaszcza w przypadku zaparć psychogennych.
Makrogol na zaparcia przewlekłe
Do jelita grubego dociera zaledwie 5% wody, którą dostarczasz organizmowi w ciągu dnia. Gdy pojawią się zaparcia, woda jest wchłaniana przez jelito, a stolec staje się coraz twardy i zbity. Aby zwalczyć zaparcie trzeba dostarczyć więcej wody w problematyczne miejsce. Jak to zrobić? Tu z pomocą przychodzi makrogol 3350.
Makrogol to substancja o wyjątkowej budowie chemicznej, która posiada zdolność wiązania wody i transportowania jej do jelita grubego, by móc odpowiednio nawodnić masę kałową i tym samym ułatwić wypróżnienie. Makrogol usprawnia pracę jelit i pobudza ich perystaltykę, jednocześnie ich nie rozleniwiając. Co ważne, substancja ta nie jest wchłaniana przez organizm i nie powoduje zmian w mikrobiomie jelitowym.
Xenna Balance z makrogolem 3350
Makrogol 3350 jest składnikiem środków o działaniu osmotycznym, jak np. Xenna Balance. Wyrób medyczny jest szczególnie polecany na zaparcia przewlekłe. Przywraca regularność wypróżnień w ciągu 24-48 godzin od zażycia.
Dodatkowo zawiera elektrolity, które pomagają nawodnić organizm i utrzymać ważne minerały na właściwym poziomie. Xenna Balance z makrogolem 3350 jest dostępna w saszetkach w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. Wyrób medyczny możesz stosować do 2 tygodni.