Za zaparcie uznaje się wypróżnianie występujące rzadziej niż raz na trzy dni. Zaparcia u dzieci, ze względu na wrażliwy przewód pokarmowy maluchów, mogą wywoływać duży dyskomfort, złe samopoczucie, ból brzucha, zmęczenie i rozdrażnienie. Jak walczyć z zaparciami u dzieci?
Zatwardzenie u dziecka – jaka może być przyczyna?
Zaparcia u dziecka mają najczęściej podłoże czynnościowe, czyli niemające dodatkowego podłoża chorobowego. U silnie wrażliwych emocjonalnie dzieci zaparcia mogą występować również na tle stresowym, na przykład w związku z trudnymi sytuacjami w szkole lub przedszkolu.
Jak rozpoznać zaparcia u dzieci? Zbyt rzadkie oddawanie stolca, twardość brzucha i częste przyjmowanie tak zwanej postawy retencyjnej, czyli zaciskania pośladków, niechęć do siadania i unikanie kontaktu z powodu dyskomfortu i odczuwania nieprzyjemnego parcia to najbardziej typowe objawy.
Zatwardzenie u dziecka bywa spowodowane zbyt małą ilością przyjmowanych płynów, a także dietą ubogą w owoce i warzywa, z przewagą węglowodanów, takich jak chrupki kukurydziane i słodycze oraz inne wysokoprzetworzone produkty.
Co na zaparcia u dziecka?
Jak poradzić sobie z zaparciem u dziecka? Doraźnie zastosować można delikatny środek poprawiający pracę jelit, Xenna Balance Junior z makrogolem 3350. Składnik ten ma działanie zmiękczające stolec, co ułatwia maluchowi wypróżnianie się. Makrogol 3350 wiąże wodę w jelitach, dzięki czemu proces wydalania zostaje usprawniony.
Lek Xenna Balance Junior z makrogolem 3350 jest dobrze tolerowany przez organizm dziecka już od 6. miesiąca życia – nie wchłania się do krwiobiegu i nie podrażnia delikatnej błony śluzowej przewodu pokarmowego malucha. Xenna Balance Junior działa łagodnie, nie powodując nagłych reakcji organizmu. Preparat w formie rozpuszczalnej jest łatwy do podania.
Domowe sposoby na zaparcia u dzieci
Aby uniknąć pojawiania się zaparć u dziecka, warto wprowadzić do jego codziennej diety warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, pozytywnie wpływające na pracę jelit i wspomagające prawidłowe wypróżnianie dzięki zawartości błonnika.
W zmniejszeniu tendencji do zaparć pomóc może także ograniczenie podawania dziecku czekolady i cukru. Istotne jest zapewnienie dziecku regularnej aktywności fizycznej dostosowanej do jego wieku i możliwości – ruch pobudza pracę jelit, poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na kondycję malucha.
Dzieci, u których występują zaparcia, mogą z różnych powodów odczuwać niechęć do korzystania z nocnika lub toalety, co dodatkowo utrudni im oddawanie stolca. Warto zachęcać je do spędzania odpowiednio długiego czasu na nocniku bądź sedesie. Można na przykład zastosować system nagród, wspierający pozytywne doświadczenie z toaletą.
Na zaparcia u dzieci warto reagować w łagodny, ale skuteczny sposób, by nie rozstrajać młodego organizmu silnymi lekami przeczyszczającymi, jednocześnie nie czekając, aż problem rozwiąże się sam. Dziecko, którego procesy trawienia i wydalania przebiegają prawidłowo, ma siłę cieszyć się życiem i bawić.