4 min czytania

wyślij na maila

Dieta na zaparcia

Męczą Cię zaparcia? Pierwszym krokiem w walce z zatwardzeniem powinna być zmiana nawyków żywieniowych. Sprawdź, które produkty działają przeczyszczająco i pomagają usunąć zaparcia. Dieta jest ważnym czynnikiem w walce z zaparciami, ale nie zapominaj o piciu wody.

Co jeść na zaparcia?

Jednym z kluczowych elementów w walce z zaparciami jest picie wody. Odwodnienie organizmu, obok złej diety oraz braku aktywności fizycznej, jest jedną z głównych przyczyn zaparcia. Co jeść, aby go uniknąć?

1. Siemię lniane

Siemię lniane to dobre źródło błonnika, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Siemię lniane na zaparcia najlepiej przyjmować tuż przed zaśnięciem. Wystarczy zalać 2 łyżki nasion lnu 250 ml wody i pozostawić na ok. dwie godziny, aż powstanie charakterystyczny kisiel. Wypij całą szklankę mikstury, aby łatwiej wypróżnić się rano.

2. Suszone śliwki

W twojej diecie na zaparcia nie powinno zabraknąć suszonych owoców. Ważne miejsce w jadłospisie wspierającym proces wypróżniania zajmują suszone śliwki. Na zaparcia lepiej działają te wysuszone niż świeże, gdyżmają więcej wartości odżywczych. Ponadto suszone śliwki wspomagają procesy trawienne i pobudzają żołądek do działania. Dodatkowo zawierają w sobie dużo błonnika, który zwiększa perystaltykę jelit.

3. Buraki

Co jeść na zaparcia? Oczywiście buraki! Nie tylko wspomagają układ trawienny, ale również pomagają na wzdęcia oraz inne problemy z jelitami. Normalizują ruchy jelit, a spożywane w dużej ilości przez kilka dni, pomogą szybko zwiększyć częstotliwość wypróżniania.

4. Miód

Woda z miodem wypita na czczo może przyczynić się do pobudzenia układu pokarmowego i zwiększyć perystaltykę jelit. Dzięki temu ułatwi wypróżnienie.

5. Banany

Banany są bogate w błonnik, dzięki czemu pomagają nie tylko w zaparciach, ale też we wzdęciach. Pamiętaj, aby jeść dojrzałe banany. Na zaparcia nie pomogą te zielone, a mogą wręcz pogłębić problem.

dieta na zaparcia – owsianka z siemieniem lnianym

Błonnik na zaparcia

Wysokobłonnikowa dieta przy zaparciach może pomóc uporać się z problemem w dość krótkim czasie. Nierozpuszczalne frakcje błonnika wędrują przez cały układ pokarmowy, wymiatając wszystko to, co niepotrzebne z organizmu. Z kolei błonnik rozpuszczalny odpowiada za uczucie nasycenia. Dopilnuj więc, aby na twoim talerzu nie zabrakło świeżych owoców i warzyw, kasz i produktów pełnoziarnistych. Jednocześnie pij dużo wody, aby pomóc „zmiotce” w sprawnym usuwaniu resztek.

Zioła na zaparcia

Z problemem zatwardzenia mogą poradzić sobie zioła. Na zaparcia można zastosować np. senes, który jest składnikiem leku OTC Xenna Zioła (herbata na zaparcia) oraz Xenna Extra Comfort w tabletkach.

Jest wiele ziół, które pozwalają rozluźnić mięśnie, a także pomagają w detoksie oraz oczyszczaniu organizmu. Jednak warto pamiętać, że ich dobór należy skonsultować z lekarzem, gdyż mają one szerokie działanie i mogą wchodzić w interakcje z lekami.

Przykładowy jadłospis na zaparcia

Sprawdź przykładowy jadłospis na zaparcia. Na twoim talerzu powinny się znaleźć przede wszystkim produkty bogate w błonnik. Na zaparcia mogą też pomóc gotowane jabłka.

ŚNIADANIE

DRUGIE ŚNIADANIE

OBIAD

PRZEKĄSKA

KOLACJA

Gdzie kupić

Sprawdź gdzie kupić produkty XENNA.

Sprawdź gdzie kupić