Walczysz z zaparciami? Ruszaj się!
Ruch to zdrowie, nie tylko w przypadku zaparć. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na pracę całego organizmu. Znalazła się nawet u podstaw zaktualizowanej kilka lat temu piramidy zdrowego żywienia.
Co ważne, nie musisz poddawać się intensywnym treningom, aby poprawić kondycję i polepszyć swoje samopoczucie. Wystarczy, że będziesz regularnie się ruszać w umiarkowanym tempie. Mogą to być spacery, marsze, trucht lub bieganie, jazda na rowerze, basen, nordic walking, tenis, umiarkowany trening na siłowni bądź jakakolwiek dziedzina sportu, która sprawia Ci przyjemność.
Najlepiej zażywać ruchu codziennie, około 30 minut. Jeśli brakuje Ci czasu, staraj się być aktywną przynajmniej 3-4 razy w tygodniu.
Jaki trening na zaparcia?
Każdy rodzaj ruchu jest pomocny w leczeniu zaparć. Trening cardio wspiera pracę mięśni brzucha i przyspiesza perystaltykę jelit. Z kolei joga rozciąga mięśnie (w tym mięśnie brzucha) i je relaksuje. To dobry trening na zmniejszenie napięcia w ciele oraz poziomu odczuwanego stresu, który nierzadko przyczynia się do powstawania zaparć.
W jodze jest kilka pozycji, które pomogą w rozruszaniu układu pokarmowego. Najlepsze asany na trawienie to przede wszystkim skręty i ściśnięcia, które oddziałują bezpośrednio na narządy wewnętrzne. Sprawdzą się również pozycje odwrócone. Dodatkowo głęboki oddech w jodze stymuluje pracę mięśni.
Oprócz ogólno usprawniającej aktywności fizycznej, możesz wypróbować ćwiczenia, które skupiają się na pracy mięśni brzucha i dna miednicy. Warto też ćwiczyć mięśnie nóg i pionizację.
Najlepsze ćwiczenia na zaparcia
Najlepsze ćwiczenia na zatwardzenie to te, które usprawniają mięśnie tułowia – brzucha i dna miednicy. Bardzo ważne jest, żeby podczas ćwiczeń nie ściskać ud oraz pośladków. W trakcie treningu oddychaj głęboko i regularnie, a także pij dużo wody.
Jakie ćwiczenia na zaparcia wykonywać? Na rozgrzewkę zrób koci grzbiet (w jodze to pozycja kota i krowy), który pobudza do pracy mięśnie brzucha. To ćwiczenia przyspiesza perystaltykę jelit, ale również pozwala wypiąć pośladki, dzięki czemu ćwiczą mięśnie dna miednicy.
Następnie wyciągnij do siebie nogi, leżąc na plecach – to ćwiczenie rozrusza brzuch i pozwala ułożyć pośladki w luźniejszej pozycji.
Dobry trening na brzuch to oczywiście brzuszki. Połóż się na macie, podnieś nogi do góry bądź podciągnij kolana do siebie, a następnie podnieś tułów, aż do poczucia spięcia mięśni brzucha.
Inne ćwiczenia na brzuch to nożyce. Ćwiczenie polega na położeniu się płasko na macie i podniesieniu nisko nóg tak, aby móc je między sobą przekładać w powietrzu.
Czy wystarczą ćwiczenia na brzuch?
To zależy. Celem ćwiczeń na zaparcia jest rozciągnięcie mięśni brzucha, które dotykają sfery jelit, a co za tym idzie – wspomagają trawienie i późniejsze wypróżnianie.
W przypadku zaparć przewlekłych, na efekty zmiany stylu życia możesz trochę poczekać, dlatego warto wspomóc się dodatkowo wyrobem medycznym Xenna Balance. Zawarty w preparacie makrogol 3350 przywraca prawidłową pracę jelit i pozwala na usunięcie zaparcia w komfortowy sposób.